31 Temmuz 2009 Cuma

uzun baca, uzun bıyık..

beşiktaştaydık dün gece. üst geçit ve alkım kitabevinin yanından girdik ve caddeboyundaki köftecilerden birinde durduk. oldukça uzun bacasıyla dikkat çeken arabadaki bu yapılanma komşular rahatsız olmasınlar diyeymiş. bir an radyo yayını yaptıklarından da şüphelenmedik değil. köftelerin etlerini de aldığı kasabın önüne gece 22'den sonra çıkan ibrahim balta 20'den itibaren hemen sokak içinde hazırlıklarına başlıyor. daha önce sokak içinde dükkan da işleten ibrahim abi 50 yıldır oralarda, genç görünmesinin sebebi saç boyası :)

köfteleri beklerken sohbet etme fırsatı buluyoruz, geçmişini tüm samimiyetiyle anlatıyor. şimdilerde beraber köfte işini yaptıkları nazmiye hanımla tanışıp evlenene kadar oldukça hareketli bir geçmişi olmuş kendisinin, şimdilerde durulmuş.

nazmiye hanımın kendi yaptığı köfteleri elemanları pişiriyor. yarım ekmek içinde beş köfte ve dilediğince gerçekten közlenmiş biberle teslim alan kişi, hemen yandaki açık büfeden özgürce soğan, domates, biber, kekik, maydonoz doldurabiliyor ekmeğine. ederi 4 lira.

ayranın 1 lira olduğu müessese hijyen konusunda da gayet iyi durumda.

22'de başlayan servis sabah 06-07'lere kadar devam ediyor. ağırlıklı olarak öğrencilerin oluşturduğu müşterilerin arasında paket yapıp eve götüren ev hanımları da dikkat çekiyor. ibrahim abi müşterilerle yakın temasta olmayı seviyor, müessesenin ikramı olan çayı içmeden kalkmak da yürek istiyor. (bkz. ibrahim abinin bıyıkları)
2 yorum:

içimden geldiği gibi ~~~ dedi ki...

köfte benimde vazgeçilmezlerimden...
bunun üzerine blog açma fikride oldukça orjinal geldi.:))
habertürk gazetesinde çıkan yazınız sayesinde bloğunuzu tanıma fırsatı buldum başarılarınızın devamını dilerim....

sadi tekin dedi ki...

merhaba, ne zaman haber çıkmış acaba benim haberim yok da :)